Usługi tartaczne od a do z

Do usług tartacznych zalicza się dużo czynności, jakie mają na celu przygotowanie surowca drewnianego do użycia. To w jakie procesy drewno będzie przechodzić zależy od jego przeznaczenia. Z tego względu klient, mający zamiar dokonać zakupu drewna, musi wiedzieć do czego będzie ono wykorzystane i jak powinno być preparowane.
Pierwszym etapem jest wybór wariantu drewna. Jest ich osiągalnych bardzo wiele. Najczęściej stosowany jest dąb. Poza nim nierzadko wybierane są: akacja, olcha, a także wiele innych. Wszystko zależy oczywiście od parametrów poszczególnych gatunków. Bardzo twardy dąb przydaje się znakomicie do konstrukcji budynków oraz kładzenia podłóg. Jest jednak dosyć drogi. Z kolei akacja używana jest z zapałem do tworzenia mebli.
tartaki oferują pełną gamę usług przygotowujących drewno do użycia. Pierwszą z nich jest suszenie surowca. Nabywca ma możliwość oczywiście zakupić drewno nieosuszone. Pozbycie się nadmiaru wody z takiego surowca trwa, w zależności od rodzaju drewna, nawet około roku. Osuszanie w tartakach wykonuje się w komorach (w temperaturze dochodzącej do 750C) lub na świeżym powietrzu.
Usługi tartaczne to głównie tarcie drzewa na tarcicę. Tę natomiast zmienia się na różnorodne elementy drewniane. Należą do nich: drewno budownicze (więźby dachowe, krawędziaki, deski), części mebli, trociny i obrzynki, drewno do palenia. Tartaki wykonują również usługę przecinania drewna na wymiar określony przez kupującego.

W tartakach dokonuje się tarcia drewna bez obrzynania, czyli przez obrobienie tylko dwóch płaszczyzn oraz z obrzynaniem, a więc obrabiając wszystkie cztery płaszczyzny deski. Następną usługą jest rzeźbienie surowca, czyli jego wygładzanie. Tartaki umożliwiają usługi frezowania, ryflowania, pozbycia się wrębów lub nawiercania otworów i wiele innych. Krótko mówiąc można kupić produkt przygotowany według własnego uznania, gotowy do natychmiastowego eksploatowania.
Inną opcją jest tartak przewoźny, czyli wynajęcie z tartaku urządzenia do obróbki drewna, które możemy użyć według swoich potrzeb.

Comments are closed.